Zespół Tietze’a to zapalenie chrząstki stawowej, która tworzy staw kostnochrzęstny. Staw ten łączy żebra z kośćmi piersiowymi (mostek). Zespół napięcia zazwyczaj dotyczy górnych żeber, zwłaszcza drugiego lub trzeciego żebra i powoduje miejscowy obrzęk i dyskomfort. W przypadku rozpoznania zespołu napięcia należy zastosować fizjoterapię.

W jaki sposób pojawia się zespół Tietze’a?

Nie wiadomo, jakie są dokładne przyczyny występowania zespołu napięcia Tietze’a, chociaż powtarzające się ataki kaszlu i infekcje układu oddechowego mogą przyczyniać się do tego stanu. Bezpośredni uraz okolicy może również spowodować stan zapalny stawu kostnochrzęstnego.

Chociaż prawdziwa przyczyna zespołu Tietze’a jest nieznana, to jednak do czynników, które mogą zwiększyć prawdopodobieństwo rozwoju tego schorzenia należą:

  • Bezpośredni uraz klatki piersiowej
  • Powtarzający się stres przy kaszlu, kichaniu, wymiotach lub uderzeniach w klatkę piersiową. Wiadomo nawet, że pojawia się on po obfitych napadach śmiechu. Może to nastąpić w wyniku nadmiernego wysiłku lub urazu klatki piersiowej i piersi.

Stres psychologiczny może nasilić zespół Tietze’a, ale nie jest to bezpośrednia przyczyna.

Pacjenci, u których przeprowadzono radioterapię klatki piersiowej, często doświadczają tego zespołu, który może wystąpić wkrótce po terapii lub po latach. Występuje on częściej u nastolatków niż u dorosłych.

Jakie są objawy zespołu Tietze’a?

Objawy zespołu Tietze’a obejmują miejscowy ból i obrzęk górnych żeber i chrząstki. Objawy te mogą być nasilone przez kaszel i kichanie. Inne objawy to:

  • sztywność
  • słabość
  • drętwienie
  • spazmy

Co mam zrobić, jeśli mam zespół Tietze’a?

Zespół ten może być czasem mylony z problemami z sercem i dlatego ważne jest, aby uzyskać dokładną diagnozę od lekarza rodzinnego, aby wykluczyć wszelkie inne schorzenia. Początkowo lekarz może przepisać Ci środek przeciwbólowy lub kortykosteroidy, aby pomóc w zmniejszeniu stanu zapalnego. Ponadto, fizjoterapia jest bardzo skutecznym sposobem na zminimalizowanie objawów zespołu napięcia Tietze’a.

Fizjoterapia w przypadku zespołu Tietze’a

Fizjoterapia zespołu Tietze’a może obejmować ćwiczenia oddechowe, elektroterapię, np. ultradźwięki i krioterapię (lód). Można również wykonywać inne ćwiczenia wzmacniające i rozciągające oraz masaż tkanek miękkich. Inne ważne zabiegi fizjoterapeutyczne obejmują:

  • Hydroterapia
  • Ćwiczenia balansowe
  • Ćwiczenia ruchowe
  • Manipulacja / Mobilizacja

Czego nie powinienem robić, jeśli mam zespół Tietze’a?

Jeśli podejrzewasz, że możesz mieć zespół Tietze’a, nie powinieneś ignorować swoich objawów. Należy unikać wszelkich czynności, które mogą nasilać objawy i w miarę możliwości starać się wspomagać kaszel. Twój fizjoterapeuta nauczy Cię tej i innych technik, aby zminimalizować Twój ból.

Czy mogą być jakieś długofalowe skutki zespołu Tietze’a?

Zespół Tietze’a zazwyczaj rozwiązuje się stosunkowo łatwo za pomocą leków i dostosowanego programu fizjoterapii. Jeśli zignorujesz swoje objawy, może to opóźnić powrót do zdrowia i stan ten może się utrzymywać.